Zasady bezpieczeństwa podczas wyburzeń
Wszelkie prace wyburzeniowe uznawane są za potencjalnie niebezpieczne, ponieważ może podczas nich dojść między innymi do podrażnienia błon śluzowych, upadku z wysokości lub uszkodzeń głowy oraz kończyn, spowodowanych spadającymi elementami konstrukcyjnymi. Dlatego zadbać należy nie tylko o pracowników prowadzących rozbiórkę, ale również o osoby postronne, znajdujące się w pobliżu wyburzanego obiektu. Jakich zasad BHP należy przestrzegać podczas prowadzenia prac wyburzeniowych.
Jak przygotować się do wyburzenia?
Zgodnie z obowiązującym prawem, prace rozbiórkowe można rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia. Nie dotyczy to obiektów o wysokości poniżej 8 m, znajdujących się w odległości od granicy działki mniejszej niż połowa ich wysokości, niewpisanych do rejestru zabytków oraz wiat o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 25m². Niezbędne jest przygotowanie programu prac wyburzeniowych oraz posiadanie dziennika robót. Wszelkie prace należy zlecić wykwalifikowanym i doświadczonym pracownikom, którzy zadbają o bezpieczeństwo podczas wyburzenia.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Podstawową zasadą podczas wyburzeń jest odpowiednie zabezpieczenie terenu – miejsce wyburzenia musi zostać odgrodzone i zabezpieczone przed wejściem osób postronnych. Konieczne jest również wcześniejsze odłączenie budynku od wszystkich sieci przesyłowych. Wszystkie osoby zatrudnione przy wyburzeniu muszą być wyposażone w środki ochrony indywidualnej – kaski, okulary maski i rękawice ochronne. Podczas prac na wysokościach niezbędne jest zastosowanie szelek bezpieczeństwa. Należy również zwrócić uwagę, by wykorzystywany do wyburzeń sprzęt był sprawny, a obsługujące go osoby posiadały stosowne uprawnienia. Prace można wykonywać tylko podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Istotne jest także regularne oczyszczanie terenu z gruzu i śmieci.